kosarka

Vuk Popović: Čačak 94 planira izgradnju jedinstvenog sportskog centra u gradu

 U danima po završetku Kupa Radivoja Koraća u Nišu, ekipe imaju malo vremena da odmore i da se slegnu utisci zbog kvalifikacionog prozora FIBA za EuroBasket 2025. Crvena Zvezda četvrti put zaredom je slavila nakon pobede u petom ovosezonskom večitom derbiju.

Ipak mnogi se slažu da je ovogodišnje izdanje kupa bilo jedno od najzanimljivijih u poslednjih desetak godina, jer smo po prvi put imali situaciju da dve ekipe iz KLS pobede timove iz ABA lige i ukrste koplja u polufinalu sa našim evroligašima.

Ekipa Vojvodine savladala je mladi tim Mege i zakazala sebi susret u polufinalu protiv Partizana, i mnogi košarkaški stručnjaci i analitičari složili su se da to i nije preveliko iznenađenje s obzirom na rezultate Vojvodine, na ulaganja i trenutne pozicije u takmičenjima, gde trenutno zauzimaju treće mesto u ABA 2, a prvo mesto u KLS.

Ipak ono što je zasigurno najveće iznenađenje na kupu sigurno je rezultat koji je ostvario Čačak94 Quantox koji je u meču protiv Borca odigrao veoma dobro i trijumfom ostvario svakako najveći uspeh u klupskoj istoriji i zakazao meč protiv Crvene Zvezde.

To je bio razlog da čujemo utiske od prvog čoveka kluba Vuka Popovića nakon nekoliko istorijskih dana za njegov klub, ali i Čačane koji su po prvi put mogli da bodre klub iz svog grada u okviru polufinala nacionalnog kupa.

  • Uspesi koje je tim i klub ostvario tokom prošle nedelje su nešto zaista neverovatno, što je donelo puno radosti meni i mojoj porodici. Nama kada Čačak 94 igra je zaista praznik, ukoliko nismo u mogućnosti da gledamo utakmicu uživo pratimo je preko ekrana i to ume da bude veoma emotivno za sve nas. U danima pred kup sam izjavio da sam priželjkivao više Crvenu Zvezdu ili Partizan, ali moj tim mi je ostvario tu želju na najbolji mogući način, pobedom u prvoj utakmici kluba ikada u okviru Kupa Radivoja Koraća. Jedina šteta, ako mogu tako da kažem, što je to bilo protiv tima iz našeg grada, Borca. Mi smo i dalje previše mali klub da bi se uopšte dovodili u istu rečenicu sa ekipom kao što je Borac, koji je glavni košarkaški brend Čačka. Želim posebno da istaknem da su naši klubovi u dobrom odnosu, prijatelj sam sa predsednikom Borca, dosta igrača u našem timu je nastupalo za Borac i prošlo njihovu školu, igrači su međusobno u dobrim odnosima i to je dokaz da nema potrebe za prepucavanjima po gradu oko utakmice ili klubova. Svi smo mi bili pre svega navijači Borca, ja sam lično u poslednjih nekoliko godina pomagao Borac, to sam činio i dok se Čačak 94 dizao kroz rangove, pa i otkad smo ušli u KLS. Verujem da i pored toga što smo mi odneli pobedu, to neće uticati na odnose između nas, jer smo svi snesni da je Borac na vrhu piramide u Čačku. Takođe, ne razumem prozivke ljudi oko naše zahvalnosti gradu na pomoći. Zaista smo zahvalni što ove godine imamo značajno veću pomoć nego prethodne jer smo došli do toga da sami od svog novca više ne možemo da izdržimo – kaže Popović.

Popović takođe ističe da klub ima mali broj ljudi u organizaciji, ali da taj tim obavlja odličan posao.

  • Naš tim koji radi sve potrebne stvar izvan terena je mali, ali samo po broju ljudi, jer posao koji obavljaju je verovatno i iznad nivoa nekih ozbiljnijih klubova. To su sve ljudi sa kojima sam i igrao zajedno, sa nekima sam povezan i preko posla. I danas u “Quantoxu“ radi sigurno 15-20 ljudi koji su u nekom trenutku igrali za Čačak 94 i koji zaista vole košarku i podržavaju kako naš klub tako i ostale klubove iz Čačka. Ta ljubav prema košarci nas je spojila i u organizaciji kluba, koja se radi na izuzetno zdrav, prijateljski i porodičan način, ali gde svi znaju šta je potrebno uraditi i pristupaju tome veoma profesionalno, otvoreno, bez negativne energije i spremni da se suoče sa novim izazovima i savladaju ih. Mi i dalje učimo i napredujemo. Sportski direktor Radenko Pilčević, koji je karijeru završio u našem klubu, sekretar Nikola Keljević koji je tu od samog starta, tim menadžer Kosta Nikitović. Istakao bih i ljude koji rade sa našim mlađim kategorijama, direktora Marka Radovanovića, i trenere Dejan Kolarevića, Voja Popovića, Vojislava Branovića, Petra Stefanovića, Lazara Markovića. Timu zaduženom za mlađe kategorije tokom sezone se pridružio i Aco Bjelić, koji je dugo godina sa uspehom radio u Borcu i nema sumnje da to donosi dodatni kvalitet u rad mlađih selekcija, a posebno bih istakao Ratka Joksića koji to nagleda, a koji je poznato i renomirano ime ne samo u srpskoj već i evropskoj košarci kao neko ko je zaista izvanredan u vođenju mlađih selekcija kluba. Namerno nabrajam sve ljude jer smo svima izuzetno zahvalni na onome što pružaju i doprinose da Čačak 94 bude sve ozbiljniji i prepoznatljiviji klub – navodi Popović.

On je potom nastavio:

  • Bitno mi je da istaknem da je nama cilj prevashodno saradnja sa čačanskim klubovima, Borcem, Železničarom, Mladosti, Moravom i da je tu cilj da se pre svega stvaraju i izbacuju kvalitetni igrači koji će na kraju ove piramide doći do Borca, gde će moći da igraju zapaženu ulogu u ABA1, pa i većim takmičenjima. Ideja je da se kroz sve naše klubove razigravaju i napreduju iz sezone u sezonu, da bi u Borcu doprineli kao mladi igraći koji su prošli dosta toga i mogu odmah da se nametnu. Sa ostalim klubovima smo u odličnim odnosima i nadam se da ćemo vrlo brzo moći da ostvarimo ovakav vid sportske saradnje koja će najviše doprineti razvoju čačnske dece i košarke.

Popović je najavio i infrastrukturne investicije koje bi klub trebalo da podignu na još viši organizacioni nivo.

  • Mi u planu imamo izgradnju sportskog centra koji bi trebalo da bude zaista jedinstven u Čačku, sa dva zatvorena i tri otvorena terena, sa internatom za mlade košarkaše, teretanom, kafićem, parkingom. S obzirom na krizu koju i mi osećamo, trenutno smo na 50 odsto od ostvarivanja tog cilja, ali nadamo se da će u doglednom periodu i to biti kompletirano. Upravo ovo sve govori u prilog tome da je nama kao klubu, jedan od bitnijih ciljeva da do 2028. izbacimo bar četiri igrača iz našeg pogona koji će igrati za prvi tim i to na minimum KLS nivou. Mi nismo klub kome je cilj takmičenje u ABA ligi, već pravljenje i formiranje mladih igrača koji će biti spremni za veliki izazove, pa što ne u jednom trenutku i da izbacimo igrača za NBA draft.

Čačak 94 Quantox se okreće obavezama u šampionatu KLS, gde je, kako kaže Popović, cilj da zabeleže što više pobeda do kraja sezone, u preostalih 9 utakmica.

  • Nadamo se i još većoj podršci sa tribina, koja iz utakmice u utakmicu ove sezone raste, što nam je posebno drago i veoma cenimo. Kao što smo već istakli, najveći pobednik je Čačanska košarka i tako treba da bude. Naš klub želi puno sreće Borcu, Železničaru i ostalim klubovima u nastavku sezone – zaključio je prvi čovek Čačka 94.